Únor 2016

Burka urážkou nebo urážka burkou?

6. února 2016 v 18:37 | Karolina Kunstová
Proč nosí muslimky burku? Jak samy vysvětlují, že je to pro jejich ochranu. Pokud by je muž viděl odhalené, neodolal by a v lepším případě by je obtěžoval, v horším znásilnil. Nemohl by si pomoci, protože muži už přece jsou všichni takoví. Na vině je vždy žena, provokující kouskem odhalené kůže, parfémem či pouhým hlasem.

Jako evropského muže mě uráží, že si o mě muslimky myslí to nejhorší. Byl jsem vychován v našich tradicích, kde obtěžování žen je nepřípustné a znásilnění zločin, ať mají na sobě, co chtějí. S chutí se otočím za dívkou v minisukni, nenápadně juknu do pěkného výstřihu, ale abych cizí ženy na veřejnosti ohmatával? Měl znevažující poznámky? To bych se musel stydět.

A abych nedejbože ženu zbil za to, že ukázala při náhlém poryvu větru nechtě lýtko? Vyvraždil celý autobus za to, že viděli nahý kotník mé manželky, když se sukně vyhrnula? Rozvedl se s ní, když se jí při pití shrne rukáv a ona ukáže předloktí?

Burka v nearabském okolí obtěžuje. Obtěžuje mě, protože rád vidím, kdo prochází okolo mě. Obtěžuje danou ženu, která často při posunutí látky, třeba větrem, dočasně nevidí na cestu a je tak vystavena riziku zranění či sražení autem. Je bezpečnostním rizikem. Nebylo zrovna málo případů, kdy se pod burkou schovala šikovná malá nálož, odpálená ve vhodné chvíli.

Chápu muslimky, že doma či při návštěvě svých souvěrců nosí burku. Ve škole či na veřejnosti v naší republice je ale burka nepatřičná. Je urážkou nás, evropských mužů. Prostě sem nepatří.