Leden 2015

Lákání středověku

17. ledna 2015 v 9:25 | Karolina Kunstová
Doba, kdy potoky byly čistší, ženy krásnější, muži mužnější, všichni žili v lásce a pokoře... či naopak, doba, kdy se umíralo na banální nemoci, na škrábanec, na nachlazení, kdy neustále hrozil hlad, lékařské metody byly surové a primitivní, i když nečekaně účinné, kdy se trestalo tělesně včetně trestu nejvyššího, neboť živit vězně stálo příliš mnoho a společnost si to nemohla dovolit...

Ano, to vše byl středověk. Paradoxní směs krásy, čistoty, hadů pod povrchem, násilí, předurčenosti... Spousta lidí po něm dnes touží. Má pocit, že by v něm žili lépe. Jinak. Zrozeni k tomu, co měli vykonávat - lhostejno, jestli k tomu měli talent či chuť. Ale prostě nechtějí svobodu výběru. Tu svobodu, která je dnes hybatelem společnosti. Dělníkův syn učí na univerzitě, syn významného vědce spravuje trubky.

Lidé, kteří nebyli odmala rozvíjeni, si se svou svobodou neví rady. Nikdy je nikdo nenaučil, že jejich svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. Takoví lidé ctí ono prázdné slůvko "svoboda", ale jeho náplň je nezajímá. Byli učeni, že svoboda je to, co přikážou "ti tam nahoře" a jiná svoboda je zlá, anarchická, vražedná.

A než by ve jménu svobody byli vražděni oni, tak raději vraždí, vedení pudem sebezáchovy.To jsou pak popravy "nepohodlných" v totalitních režimech, lynčování zfanatizovaným davem či lidé mizící na příkaz tyrana. Jak jinak se zbavit opozice, pokud chcete vládnout na doživotí? V dnešní době je cestování snadné, vypuzení z oblasti tedy nic neřeší. Smrt je jediným řešením.

Nelze nabízet demokracii někomu, kdo má středověké myšlení. Vlastně ano, nabízet mu ji lze. Ale nelze ho pak trestat, když si ji upraví podle sebe, oseká či spíše rozdělí. Povinnosti přehraje jen na jednu část obyvatelstva a práva na tu druhou část. Ale ano, i o tom je středověk. "Ty vládni, Ty se modli a Ty pracuj."

Změna? Nemožná. Leda by se děti odmalinka vychovávaly jinak a jinde. Ale to už by pak nebylo možno zfanatizovat populaci natolik, že ze strachu o život dělá něco, co vlastně nechce. Provdává své dcery jako děti, zabíjí jinověrce, povinně se modlí. Rodiče totiž děti učí jen to, co kdysi naučili je.