Nemoc je nemravná

19. července 2010 v 1:43 | Karolína Kunstová
Potřebuje - li muslimka ošetření nebo léčbu, má několik možností. Ideální je, pokud její otec, bratr či jiný mahram příbuzný je lékař, protože jí může vidět, vyšetřit a účinně pomoci. Je - li z "lepší společnosti", má možnost odletět do ciziny, kde jsou ženy - lékařky. I ty jí smí vyšetřit a léčit. A naopak, spousta lékařek a zdravotních sester - cizinek pracuje v muslimských zemích. Jsou mezi nimi i muslimky ze zemí, kde se studovat smí, i nemuslimky.

Vzhledem k tomu, že ženám je v poměrně velkém procentu islámských zemí zakázáno studium na univerzitě, když náhodou studium povolí, musí si zvát i cizí profesorky, většinou nemuslimky. Ty by ovšem muslimky neměly vůbec vyučovat, neboť jejich znalost nepochází z koránu a tudíž je podezřelá, navíc jsou to modloslužebnice. Také paradoxně dochází k situacím, kdy jsou profesorky rodačky z dané země, kde vyučují, ale musely vystudovat v cizině, tudíž jsou mnohem liberálnější a kupříkladu nenosí hidžáb - a pak jsou napadány svými žákyněmi, kterým bylo povoleno studium v rodné zemi, ale z přísného okolí se neměly možnost vymanit.

Cizí muž - lékař nemocnou ženu nesmí vidět, natož se jí dotýkat, musí mu za paravánem popsat své příznaky a doufat, že budou správně pochopeny a vybrána dobrá léčba. Nepříbuznou ženu nesmí dle islámského práva muž vidět vůbec, běžné věci jako například odběr krve či vyčištění zhnisané rány nepřichází v úvahu.

Při léčení v nemocnici musí žena ležet na ženském oddělení, které by mělo být zcela uzavřené mužům. Ať už návštěvám, či pracovníkům nemocnice. Při návštěvě muže na tomto oddělení by měl být ideálně předem ohlášen a ženy včas varovány, aby se stihly zahalit a obléci svrchní šat kryjící tělo, vlasy i obličej. Vzhledem k tomu, že je to u některých pacientů, třeba u napojených na přístroje, zcela nemožné, neměl by muž na ženské JIP pokoje mít přístup vůbec.

Na netu jsem nalezla server, kde zcela vážně doporučují k léčbě psychických i fyzických nemocí recitovat korán a modlit se k Alláhovi, pokud ostatní léčba spadá do sorty hárám. Připomíná mi to Svědky Jehovovy, kteří klidně nechají vykrvácet své dítě s tím, že je to Boží vůle, a v podstatě opravdu jde o stejně závažnou záležitost. A teď nevím. Jsou Svědkové Jehovovi nové náboženství, nebo je islám jen pouhá sekta?  
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nexus Nexus | Web | 19. července 2010 v 3:23 | Reagovat

Tohle je zvlastni a zajimave....

A jednomu se z nelogicnosti toho chce vzit nejblizsi tezky predmet a flaknout se jim do hlavy.

2 Nahodna ctenarka Nahodna ctenarka | 19. července 2010 v 19:54 | Reagovat

Rada bych pozadala autorku o podklady a upresneni k nasledujicim vyrokum:
1. "...ženám je v poměrně velkém procentu islámských zemí zakázáno studium na univerzitě..."
Zde naleznete seznam zemi s prevazne muslimskym obyvatelstvem. Zadam autorku o konkretni nazvy zemi ("pomerne velke procento"), v nichz zeny nesmeji studovat na VS.
2. "Ty by ovšem muslimky neměly vůbec vyučovat, neboť jejich znalost nepochází z koránu a tudíž je podezřelá, navíc jsou to modloslužebnice."
Pri univerzitnim vzdelani je klade duraz na odbornost. Ustepacne poznamky tohoto typu, ktere nemaji zadny realny podklad, se podobaji mytologizaci neznameho a xenofobii. U konstrukteru, inzenyru, letcu apod. se taky neresi, zda jejich znalost struktury kovu pochazi z Koranu.
3. "a pak jsou napadány svými žákyněmi" - opet zadam o podklady
4. "Nepříbuznou ženu nesmí dle islámského práva muž vidět vůbec, běžné věci jako například odběr krve či vyčištění zhnisané rány nepřichází v úvahu."
Toto zavadejici tvrzeni se opet neopira o realitu. V pripade nutnosti se takova situace resi doprovodem muzskeho pribuzneho, rodice apod. (podobne jako u nas je matka/otec pritomen u vysetreni u lekare). V nekterych vyse zminenych zemich by i tento pristup byl zbytecny.
5. "...k léčbě psychických i fyzických nemocí recitovat korán a modlit se k Alláhovi..."
Ano, zivot vericiho je veden jeho virou - nejen u muslimu. V pripade nemoci se doporucuje psychicka pohoda, meditace, klid v dusi. U monoteistickych vericich se jedna o modlitbu. Holisticky pristup (provazanost duse s telem) se bezne praktikuje i u nas. Pacient ma nabyt psychicke pohody - jak to udela, je jen na nem. Autorce doporucuji vyhledat si zakladni termin, ktery by mela znat z naseho stredniho skolstvi - psychosomaticka chodoba.

Slecno/pani Kunstova. Pokud skutecne za kazdou cenu potrebujete proti necemu bojovat a pokud se svezete na vlne cool moderniho antiislamismu, budete pro sva tvrzeni potrebovat alespon zakladni poznatky a zkusenosti.
Zatim jste pouze dokazala, ze nemate prazadne vedomosti, ale citite velmi silne nutkani ziskat si pozornost ve verejnem prostoru temito bezduchymi "clanky" postavenymi na vasich dojmech.
Ani pro tak konzervativni zemi, jakou je Saudska Arabie, neplati zadne z vasich tvrzeni. Mluvim z osobni zkusenosti - narozdil od vas. V Saudske Arabii jsem byla, byla jsem osetrovana lekarkou. Znam nekolik saudskych lekaru i jejich historky ze studia i praxe.
Hodne stesti ve vasem Kampfu. Je to ocividne boj sama se sebou.

3 jaroslav Formánek jaroslav Formánek | E-mail | 19. července 2010 v 23:45 | Reagovat

Jaká "modní vlna antiislamismu"? V žádné české věznici nenajdete zločince formátu mohameda. Doporučuji proto všem muslimům modlit se směrem k našim věznicím.

Ten paprorok má trestní rejstřík úplně plný. Studujte islámské prameny, než se vydáte na cesty. Pak se můžete kvalifikovaně ptát zoufalců muslimů a vyhodnotit jejich zmatené a neinformované odpovědi.

4 nahodny ctenar/ka nahodny ctenar/ka | 20. července 2010 v 0:11 | Reagovat

Pekny clanek. diky

5 Smart Smart | 20. července 2010 v 8:26 | Reagovat

[2]:
Rád bych se Vás, ježto bojovnici za práva muslimů, zeptal, kolik znáte českých ex-muslimek..? Nikoli konvertitek, ale žen, co naopak od islámu utekly a nyní žijí ve strachu - ano, i tady v ČR - že budou zavražděny nebo jim budou uneseny děti? Že žádnou? A čím to asi bude..?
Že by islám byl tak skvělé a tolerantní náboženství, nabízející tolik hezkého a podnětného, že od něj se prostě neutíká?

6 Eirin Tara Boinne Eirin Tara Boinne | 20. července 2010 v 11:46 | Reagovat

Drahá náhodná čtenářko, dovolím si zareagovat na Váš bod č. 5. Meditace, či modlitba u věřících, opravdu můžou pomoci - ovšem nikoli při zlomenině nebo v akutním psychotickém záchvatu, v případě většího krvácení či jiném život ohrožujícím stavu. Problém je to, že je - li tato léčba nemuslimská, muslim si jejím použitím zatratí duši. A dost muslimů toto nechce risknout. Raději zemřít?

7 Vergeri Vergeri | 20. července 2010 v 14:20 | Reagovat

Jenom doplním Eirin: Meditace ani motlitba nepomůže ani při nemoci psychyckého rázu. Navíc těžko hledat v islámu něco hodného jména meditace, rozcvička směrem k Mecce to není.

8 Karolina Kunstová Karolina Kunstová | E-mail | Web | 24. července 2010 v 20:06 | Reagovat

[2]: Náhodná čtenářko, pokusím se zodpovědět Vaše dotazy.
Seznam jste mi nedodala, ovšem já za pravé islámské země pokládám pouze ty, kde platí šaría. Těch je na světě minimum - Saudská Arábie, Jordánsko, Jemen, Omán a Írán. Dokažte mi, kde v těchto zemích mají ženy přístup na univerzity, smí skládat zkoušky a studovat stejné obory jako muži a v plném rozsahu.
Sama nejspíše víte, že učitel může učit jen to, co sám umí. Zakážeme - li ženám studia techniky, nenaučí další generaci nic takového. Navíc spousta věcí je pro mutawa bezbožná, a vzdělávání žen, navíc nemuslimkami, k nim patří. Žena se má naučit tolik, aby se postarala o rodinu, ostatní je zbytečné.
Žákyně své nezahalené učitelky napadaly například v Palestině v devadesátých letech.
Pokud muž vidí nezahalenou ženu, dopouštějí se oba hříchu. I kdyby u toho byl manžel, otec a bratr a to vše v jedné osobě.
A poslední bod - pokud jde o modlitbu, nepopírám psychosomatické působení. Jde o to, že jsou - li léky nemuslimské, muslim je nesmí použít pod pohrůžkou zatracení duše. A to je špatně.

9 babax babax | 4. srpna 2010 v 1:18 | Reagovat

[2]:
[2]:
ad 1) Studium je ještě "maličkost". Vážená náhodná čtenářko, pokud tedy jezdíte do islámských zemí, račte prosím navštívit také místa, která nejsou určená pro cizince. Osobně jsem tam viděla dost žen, kterým bylo zakázáno opustit i ulici ve které žijí.
ad 2) U konstruktérů, letců a inženýrů se neřeší zda jejich znalosti pocházejí z Koránu jednoduše proto, že ty znalosti v Koránu nejsou :-) Osobně vám můžu prozradit, že Korán jsem četla a bohužel nic z toho, co jsem se z něj dozvěděla, jsem u státnic použít nemohla. Navíc, pokud jste znalec, měla byste vědět, že jestliže věda tvrdí něco jiného než že je psané (nebo prostě nějakým způsobem vyplývá z Koránu), pak je pro islám nežádoucí. V tomto směru je například dost výmluvné dílo Al-Ghazálího, The Incoherence of the Philosophers.
ad 3) Nejsou napadány jen nemuslimky. Například profesora Sulimana Basheara z Nabuské univerzity studenti vyhodili z okna ve druhém patře.
ad 4) Islám je v tomto směru zaostalý. Je to ostuda, že lidi vůbec řeší to, zda můžou někomu pomoci a když už ano, pak za jakých podmínek. Chudáci oběti autonehod kteří potřebují okamžitou pomoc. Nebo třeba školačky, které v roce 2002 uhořely ve škole v Mekce. Příslušníci Mutavy je nepustili z hořící školy ven, protože nebyly dostatečně oblečené.
ad 5) Tak toto je další problém. Za prvé proto, že Islám je založený na neustálém zastrašování - pokud muslim opravdu věří, pak klid v duši nemá. Za druhé je to snadno zneužitelné - například manžel může usoudit, že nemusí utrácet za léky, když se žena může modlit. Za třetí, muslimové nesmí požívat alkohol. Jenže některé léky alkohol obsahují. Pak už ale zbývá opravdu jen to modlení..

"Moderní antiislamismus" neexistuje. Existují pouze nářky muslimů a odůvodněné obavy nemuslimů. Naivní příspěvky českých konvertitek napadajích každou kritiku islámu a vydupávajících si důkazy způsobem horším než tříleté dítě hračku, situaci bohužel jen zhoršují. Vybíráte jen to hezké zatímco problémové přehlížíte. Chcete důkazy ale mozek nepoužíváte. Napadáte autorku jako nevychovaný spratek i přesto, že máte pouze zlomek jejích znalostí. Paní/slečna autorka naprosto správně a trefně poukazuje na problémy, které v islámu skutečně existují. Zatímco vy dokazujete pouze to, že máte vymytý mozek.

10 babax babax | 4. srpna 2010 v 1:49 | Reagovat

Paní/slečno autorko, máte výborný postřeh. Osobně jsem tedy po podrobnostech nepátrala, ale přímo od muslimů vím, že podle islámu jsou Svědkové Jehovovi "nejsprávnější křesťané". A to proto, že učení Svědků se islámskému nejvíce podobá :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama