Květen 2010

Rozvod - plus jen pro muže

15. května 2010 v 0:00 | Karolina Kunstová
Muslimská rozvedená žena je ještě méně než žena. Má - li děti, smí je mít u sebe, dokud jsou malé, ideálně pokud je kojí, většinou však do sedmi let. Jen v případě kojeného dítěte musí manžel plně přispívat na výživu a šaty svého dítěte i bývalé ženy. Po sedmi letech náleží jemu a je jen na jeho svobodné vůli, bude - li matce platit výživné, když dítě žije s matkou. Za všechny mi dovolte uvést dívenku Zainab Zaza, dceru Haife Wehbi, kterou její matka od rozvodu už deset let neviděla a ví jen, že dcera a její otec žijí kdesi v Kuvajtu. I když by tato zpěvačka a modelka dceru uživila lépe než bývalý manžel - dělník, nemá na ni nárok.

Rozvedená žena se většinou vrací k rodičům, protože jí není povoleno žít osamoceně, stejně jako neprovdaným ženám. V mnoha islámských státech existuji tkzv. ženské domy, v podstatě harémy bez pána, kde žijí ženy pohromadě a muži do daného komplexu mají přístup zakázán. Žít v bytě v komplexu, kde žijí muži, se nesluší, protože by danou dámu mohli zahlédnout nezahalenou v případě vyběhnutí z bytu. I kdyby hrozil požár, žena by měla raději riskovat smrt, než vyjít ven ve smíšeném domě nezahalená. Nebyla by první ani poslední - na netu proběhl případ žaček internátní školy, které uhořely, protože se nestihly včas obléci a vyběhnout ven nedostatečně opatřené oděvem nesměly.

Neprovdaná žena je považována za nebezpečnou
. Jelikož nemanželský nebo předmanželský sex je zakázaný a trestaný počínaje osmdesáti šlehy bičem a konče ukamenováním, a znásilnění se kladou za vinu díky islámskému systému svědků většinou jen ženě, která je za ně potrestána dle zákona stejně jako za nemanželský sex, takže nejsou ohlášena, ale následné těhotenství je vidět, jsou nebezpečná především pro ženu samotnou. Smí porodit a odkojit dítě, pak je ukamenována k smrti a dítě je vychováno pěstouny či příbuznými ( a to raději nerozebírám, že je většinou přinuceno dívat se na smrt své matky ).

Chce - li se žena znovu provdat, musí děti odevzdat jejich otci, protože nový manžel je pro ně cizí a představuje nebezpečí. Žena se smí provdat znovu dle koránu tři lunární měsíce po rozvodu a čtyři lunární měsíce a deset dní po smrti manžela, aby bylo vyloučeno, že je s exmanželem těhotná. Daná iddah je počítána podle menstruačních cyklů od dané události. Je to prý vyvážená doba mezi truchlením po uplynulém manželství a tím, aby žena nezůstala napospas všem okolním mužům. Rozvedená žena má také dovolení, že se smí zaslíbit jinému muži během iddah. Není pro ní mahram, takže jí nesmí vidět či s ní mluvit o samotě, ale příslib sňatku je platný a sňatek po uplynutí iddah opravdu proběhne.

Rozvedený muž se smí oženit kdykoli. Vzhledem k islámskému povolení čtyř manželek je rozvod s nejméně oblíbenou a doplnění čtveřice jinou ženou poměrně běžné... nesmí přece jen mít čtyři manželky najednou. Postupně jich smí mít najednou třeba sto - a v harému kromě konkubín i odalisky. Právo na sex má se všemi, protože jsou buď jeho ženami, nebo otrokyněmi. Upřímně, nevidím v tom skoro žádný rozdíl. Rozvod je totiž ztrátou jen pro ženy - přijdou o děti i o výživu, neboť pracovat téměř nesmí. Muže se téměř nijak nedotkne, spíše mu pomůže, musí živit o ženu méně.

Žena se smí vdát jen třikrát. Pak je pro manželství nepoužitelnou, vzít si jí smí jen její poslední muž. Jako khula, rozvedená žena, musí svůj život dožít u příbuzných, ale v podstatě sama. Připadá vám to nefér? Mě ano.