Lidská práva?

24. března 2009 v 21:56 | Karolina Kunstová
Spousta nejrůznějších organizací se ohání lidskými právy a jejich údajným porušováním vojáky operujícími na určitých územích. Je velice zvláštní, že tyto organizace kritizují téměř výhradně státy jako USA a Izrael za porušování lidských práv.

Kde jsou, když arabské ženy jejich mužští příbuzní zabíjejí kvůli tomu, že chtějí jít do školy a ne se ve dvanácti vdát? Proč neupozorňují na vraždy kvůli údajné nevěře, nebo je prezentují jako kulturní odlišnost s tím, že to sice není úplně dobré řešení, ale zase tak špatné v rámci dané společnosti také ne?

Kde byli, když Saddám Husajn přepadl Kuvajt? Vyslali snad tehdy pozorovatele, aby bránili Kuvajťany, a vystoupili v iráckém parlamentu, aby Husajnovi vytkli neetické chování? Že ne? Proč tedy medializují akce, které se dějou na Golanské výšině, jež je platným územím státu Izrael, a tím se de fakto pletou do vnitrostátní politiky?

Tyto organizace se totiž chovají trochu jako jistí včelí cizopasníci, majky. Majka se přichytí na včelu, nechá se odnést do úlu a tam si začne hospodařit po svém. Včelstvo v úlu buď parazita najde a zlikviduje, nebo je zlikvidováno samo.

Nevyzývám zde k likvidaci oněch organizací, ani v nejmenším ne. Nejsou to majky, nechtějí likvidovat vojenské základny, a chápu, že určitý "dozor" nad situací být musí. Neměly by se ale chovat protismyslně a snažit se vecpat jako nucený všekritický dohližitel tam, kde je nutno bojovat.

Na druhou stranu, lidská práva platí pro všechny a tam se pro ně otevírá obrovský prostor. Z civilizace se totiž přebírají první zbraně, poté technika - a kulturní hodnoty se nepřebírají vůbec. Dovedeme si všichni dozajista představit, jak by s atomovými zbraněmi zacházeli neandrtálci bez civilizačních zábran. Jsme ochotní jim je dát?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama