Modernizace Starce z Hory?

22. července 2008 v 7:14 | Karolína Kunstová
První zmínky o atentátech sekty assassinů, tehdy ještě ne sebevražedných, se objevují v osmém století. Stařec z Hory údajně vytvořil tuto sektu na ochranu posvátných míst islámu. Udržoval své ovečky v poslušnosti drogami, především hašišem, odtud název hašišini, postupně pozměněný na assassiny.

Během dalších století sekta velmi významně zasahovala do politického života turecké říše promyšlenými vraždami turecké nobility. Zabijáci se zaštiťovali náboženským motivem. To z nich činilo "posvátné vrahy", a díky perfektnímu výcviku téměř nedopadnutelné, vlastně jakési samuraje otomanského císařství. Měli nakázáno v případě dopadení okamžitě "odejít do ráje" vlastní rukou a vzít s sebou i ty, jež je viděli.
Dnes je situace poněkud jiná. Atentátníci mají k dispozici lepší prostředky, kterými zabijí víc lidí najednou, a nezabíjí už jen vybrané jedince, zaměřili se na počet. Čím více mrtvých při jediné akci, tím lépe, tím větší teror rozesejí svou smrtí.

Co se změnilo? Záminka, pod kterou se zabíjí? Ne, i dnes se vrazi zakrývají Alláhem. Drogy? Dnešní hašišini už nejsou závislí na hašiši, jejich drogou je nenávist k čemukoli nearabskému, a nejvíce k čemukoli izraelskému. Sama podstata krvavých jatek? Ano. Dnes už neexistuje jeden Stařec z hory. Je jich spousta. Spousta lidí, infikovaných nesnášenlivostí, závistí, zlostí na vlastní zpackaný život, která nemá odvahu umřít, ale má odvahu přemlouvat k sebevraždě jiné. Samurajové se změnili na surové vrahy, jenž za křiku súr koránu podřezávají hrdla svým obětem. Nezabíjí, vraždí.

A v tom je ten hlavní rozdíl. Původní assassin musel být dobře vycvičen, aby pronikl do nepřátelského tábora a sprovodil ze světa zamýšlenou oběť ( říká se, že Saladin tuto sektu uznal ve chvíli, kdy se probudil a měl vedle postele čerstvě napečené, ještě horké chleby a ten, kdo mu je přinesl, musel být buď neviditelný duch nebo ifrít, čert ). Mohl - ale také nemusel - při plnění svého úkolu zemřít.

Současný assassin je někdo, kdo se omotá plastickou trhavinou a pokusí se s sebou vzít do nebytí co nejvíce lidí. Použít svou smrt k rozesetí děsu. Občas se stane, že zemře jen vrah a zamýšlené oběti přežijí.

Nevím. Assassina bych mohla když ne obdivovat, tak si ho vážit. Sebevražedným atentátníkem pohrdám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama