Fanatismus

13. července 2008 v 7:24
Encyklopedická definice této duševní úchylky zní: přehnaný pocit naplnění nekritickou horlivostí, zvláště v náboženském nebo politickém extremismu, posedlost.
Proč vlastně vzniká fanatismus? Každý máme jinou potřebu, jak realizovat sebe sama a z toho vyplývající pocit uspokojení vlastních potřeb. Někomu stačí žít v klidu, někdo je věčně nespokojen. Člověk dopřává druhým tolik svobody, kolik jí bylo dopřáno jemu.
Objektem fanatismu může být "normální" věc. Náboženství ani politika za fanatismus nemohou. Kdo za něj ale rozhodně může, jsou lidé. Lidé, vymývající mozky malým dětem takovým způsobem, že pětileté děvčátko svou sebevraždu pomocí bomby uvázané na těle považuje za oběť Bohu a doufá, že vezme s sebou co nejvíce lidí.
Za vražedným fanatismem stojí nenávist. Ke společnosti, k jinověrcům, k lidem s jiným názorem... Nikoli nutně apriori vraha. Je - li jedinec dostatečně přesvědčován, zabije, i když to jaksi nemá v povaze. Všichni víme, jak dokáže osobám náchylným k víře změnit pohled na svět náboženská sekta. "Přesvědčenec" se pak mění ve střelu země - země, řízenou těmi, kterým bezvýhradně věří. Vlastně se mění znova v malé dítě a závisí na nich jako na rodičích.
Ten, kdo zabíjí ve jménu politiky, bývá jedinec. Existuje sice několik politických organizací zabývajících se politickými atentáty a únosy ( ETA ), ti však svou působností nepřekročí hranice země, kde vznikli a na níž jim záleží.
Ten, kdo zabíjí ve jménu náboženství, bývá organizován. Organizovány byly křižácké výpravy, organizován je džihád. Sdružení s největším počtem členů není Čínská komunistická strana. O tuto metu tvrdě bojují křesťanské církve a islámští šíité a sunnité.
Jeden rozdíl mezi křižáckými výpravami a džihádem tu ale je. Zatímco "za kříž" umírali lidé nejvíce mezi lety 800 a 1300, "za půlměsíc" umírají dodnes. Není to nepoměr, pět set let vůči čtrnácti stům? Nelze tedy považovat křižácké výpravy za jakési "plenkové období" naší civilizace? A vyroste islám někdy natolik, že bude taky moci odložit plenky?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama